راهنمای خرید پرینتر سه بعدی

خرید و فروش پرینتر سه بعدی :فرگل سی ان سی TAZ_5_Big_TG_Vase-1 راهنمای خرید پرینتر سه بعدی 3d-printer  فیلامنت خرید فیلامنت خرید پرینتر سه بعدی چه پرینتر سه بعدی بخریم چاپ سه بعدی تکنولوژی پلی جت تکنولوژی SLA پرینتر سه بعدی بهترین پرینتر سه بعدی انواع پرینتر سه بعدی

راهنمای خرید پرینتر سه بعدی

راهنمای خرید پرینتر سه بعدی

راهنمای خرید پرینتر سه بعدی

در این ویدئو با معرفی تکنولوژی های رایج پرینت سه بعدی با ویژگی های هرکدام از آنها آشنا شده و سعی داریم تکنولوژی مناسب کار یا حرفه تان را به شما معرفی کنیم.
تکنولوژی های مختلفی برای نمونه سازی سریع توسط پرینتر سه بعدی وجود دارد اما اینکه کدامیک از آنها برای کار ما مناسب است یک سوال اساسی به شمار می رود. در این مطلب سعی می کنیم تا با بررسی روشهای مرسوم به این سوال پاسخ دهیم.

تکنولوژی FDM اف دی ام (FUSED DEPOSITION MODELING)

خرید و فروش پرینتر سه بعدی :فرگل سی ان سی FDM-teck-3d-printer راهنمای خرید پرینتر سه بعدی 3d-printer  فیلامنت خرید فیلامنت خرید پرینتر سه بعدی چه پرینتر سه بعدی بخریم چاپ سه بعدی تکنولوژی پلی جت تکنولوژی SLA پرینتر سه بعدی بهترین پرینتر سه بعدی انواع پرینتر سه بعدی
تکنولوژی FDM اف دی ام
مرسوم ترین و ارزانترین روش چاپ سه بعدی به شمار می رود. در روش اف دی ام؛ لایه گذاری توسط یک نازل داغ صورت می گیرد و مواد مصرفی از جنس ترموپلاستیک هستند. مواد به وسیله نازل داغ شده و لایه لایه بر روی همدگیر قرار می گیرند. از ویژگی های بارز این روش می توان به ارزان بودن مواد اولیه، سهولت در کاربرد، ارزان بودن دستگاه، کوچک بودن دستگاه و رومیزی بودن آن اشاره کرد. این ویژگی ها باعث می شود که بتوان اف دی ام را از آزمایشگاه تا اتاق خواب استفاده نماید.
قطعات خروجی اف دی ام از استحکام خوبی برخوردار بوده و دقتی نسبتاً نزدیک به مدل طراحی شده دارند. اف دی ام برای جایی مناسب است که نیاز به یک نمونه اولیه با قیمت تمام شده پایین استجکام نسبتاً خوب، عدم نیاز به دقت بالا و قطعه هایی با اندازه (ترجیحاً) یک سانتی متر داشته باشیم.
ضمناً پرکاربردترین مواد استفاده شده در اف دی ام، دو ترموپلاستیک ABS و PLA هستند. ای بی اس از جنس مشتقات نفتی و همان پلاستکی است که در اغلب اشیای اطرافمان می بینیم. پی ال ای از جنس باقیمانده های ساقه نیشکر و ذرت و کاملاً طبیعی و غیر سمی است.

تکنولوژی SLA اس ال ای (STEREOLITHOGRAPHY)

خرید و فروش پرینتر سه بعدی :فرگل سی ان سی SLA-teck-3d-printer راهنمای خرید پرینتر سه بعدی 3d-printer  فیلامنت خرید فیلامنت خرید پرینتر سه بعدی چه پرینتر سه بعدی بخریم چاپ سه بعدی تکنولوژی پلی جت تکنولوژی SLA پرینتر سه بعدی بهترین پرینتر سه بعدی انواع پرینتر سه بعدی
تکنولوژی SLA اس ال ای
این تکنولوژی چاپ سه بعدی طرفداران زیادی در صنعت طلا و جواهر دارد. در این روش با تاباندن اشعه لیزر به یک ظرف پر از رزین مایع، به صورت لایه به لایه، جسم موردنظر شکل می گیرد. اشعه لیزر به نقاط موردنظر تابانده می شود و باعث سفت شدن رزین در آن نقاط می گردد. به این
ترتیب، قطعه نهایی یک قطعه از جنس رزین سفت شده و با دقت بسیار بالا خواهد بود. استفاده از رزین های ویژه جواهرسازی باعث می شود که قطعات خروجی، ساختاری نزدیم به موم داشته باشند و مستقیماً در قالب یکپارچه قابل استفاده باشند.
مواد اولیه تکنولوژی اس ال ای نسبتاً گران قیمت هستند ولی استفاده از اشعه برای ساخت باعث می شود خروجی قطعات با دقت بالا باشند و البته بتوانیم اتصالات خیلی باریک و جزئیات دقیق را چاپ سه بعدی کنیم.

 

تکنولوژی پلی جت (POLIYJET)

خرید و فروش پرینتر سه بعدی :فرگل سی ان سی polyget-teck-3d-printer راهنمای خرید پرینتر سه بعدی 3d-printer  فیلامنت خرید فیلامنت خرید پرینتر سه بعدی چه پرینتر سه بعدی بخریم چاپ سه بعدی تکنولوژی پلی جت تکنولوژی SLA پرینتر سه بعدی بهترین پرینتر سه بعدی انواع پرینتر سه بعدی
تکنولوژی پلی جت (POLIYJET)
تکنولوژی ای که به کمک نازلهای بسایر ریز و اشعه فرابنفش عملیات چاپ سه بعدی را انجام می دهد. مواد از طریق نازلهای ریز و با الگوهای مشخص روی لایه پایین پاشیده می شوند و با کمک اشعه فرابنفش با لایه های زیرین پیوند برقرار می کنند. وجود نازلهای زیاد در این تکنولوژی باعث می شود که بتوان قطعاتی تمام رنگی چاپ کرد و جنسهای متنوعی از مواد اولیه را استفاده نمود. دستگاهها و مواد اولیه این تکنولوژی، خاص و البته قیمتهای بالایی دارند. پلی جت مخصوص کسانی است که قطعات را با دقت بالا، مواد خاص و تمام رنگی لازم دارند.

 

تکنولوژی SLS اس ال اس (SELECTIVE LASER SINTERING)

خرید و فروش پرینتر سه بعدی :فرگل سی ان سی SLS-teck-3d-printer راهنمای خرید پرینتر سه بعدی 3d-printer  فیلامنت خرید فیلامنت خرید پرینتر سه بعدی چه پرینتر سه بعدی بخریم چاپ سه بعدی تکنولوژی پلی جت تکنولوژی SLA پرینتر سه بعدی بهترین پرینتر سه بعدی انواع پرینتر سه بعدی
تکنولوژی SLS اس ال اس (SELECTIVE LASER SINTERING)
روشی که در آن بوسیله اشعه لیزر، پودر مواد از جنسهای مختلف را تثبیت و قطعه موردنظر را شکل می دهند. اشعه لیزر با تابیدن به قسمتهای موردنظر، باعث پیوند آن قسمت از لایه به لایه های پایینی شده و به مرور، شکل موردنظر ساخته می شود. به دلیل پوشش طیف متنوعی از مواد، اس ال اس حتی می تواند قطعاتی از جنس فلز را چاپ کند. قیمت مواد اولیه و دستگاههای با تکنولوژی اس ال اس هم بالاست و صرفاً برای کاربردهای خاص استفاده می شود.

جمع بندی و مقایسه تکنولوژی های مختلف چاپ سه بعدی

  • در تکنولوژی اف دی ام؛ قیمت دستگاه و مواد اولیه کم است، دقت چاپ عالی نیست اما به مدل نزدیک است، استحکام قطعات چاپ شده قابل قبول است،
  • تکنولوژی اس ال ای یا دی ال پی؛ برای کاربردهای با دقت بالا در چاپ (مثل جواهرسازی و دندان سازی) مناسب است، استحکام قطعات آن کمتر از اف دی ام است و برخلاف اف دی ام امکان قالب گیری مستقیم را دارد.
  • تکنولوژی پلی جت؛ برای کاربردهای صنعتی و دقیق و نمونه چاپهای تمام رنگی مناسب است.
  • تکنولوژی اس ال اس؛ برای کاربردهای خیلی خاص و چاپ فلزات گزینه مناسبی است.
درنهایت این شما هستید که باید با مقایسه بین تکنولوژی های مختلف و البته هزینه ای که می توانید صرف کنید، انتخابی مناسب داشته باشید تا بهترین خروجی برای کار مدنظرتان را بدست آورید.

راهنمای خرید پرینتر سه بعدی

راهنمای خرید پرینتر سه بعدی

راهنمای خرید پرینتر سه بعدی

راهنمای خرید پرینتر سه بعدی

راهنمای خرید پرینتر سه بعدی

 

درباره نویسنده